Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Skanseny, muzea, ekspozycje > Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek Dunajec w Niedzicy

Jak dojechać

Najprościej kierować się główną drogą od Nowego Targu w stronę Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy. Dojeżdżamy do miejscowości Krośnica i tam skręcamy w prawo kierując się na Niedzicę. W samej Niedzicy muszę zwrócić uwagę na pewne niezbyt miłe zagranie marketingowe. Otóż dojeżdżając widzimy tablicę z napisem „Zamek w Niedzicy, parking, zapraszamy itp”. Wspomniany parking jest oczywiście płatny a za postój się płaci przed wjechaniem na niego, o czym informują tablice. Gdy już się na niego wjedzie to okazuje się, że do zamku jest jeszcze dobre 3 kilometry i to pod stromą górę. Spokojnie można jechać dalej i zaparkować pod samym zamkiem (kilka miejsc bezpłatnych, reszta płatna ale znacznie taniej niż na tym parkingu poniżej).

Otoczenie zamku

Najciekawszym miejscem w pobliżu zamku, chociaż nie w jego bezpośrednim otoczeniu, jest zapora na Dunajcu spiętrzająca jego wody w Zalew Czorsztyński. Chociaż zapora sama w sobie jest brzydka i ze swoim przemysłowym charakterem „nie pasuje” do tego uroczego miejsca, to zdecydowanie warto przejść się po niej na spacer aby podziwiać piękną panoramę obydwu zamków (w Niedzicy i Czorsztynie) oraz jeziora.
Sam zamek położony jest na skalistym wzgórzu nad brzegiem jeziora.

Widok z zapory na zamek w Niedzicy oraz (widoczne w tle) ruiny zamku w Czorsztynie
Widok z zapory na zamek w Niedzicy oraz (widoczne w tle) ruiny zamku w Czorsztynie

Budowla

Zamek jest dobrze zachowany, możemy oglądać zdecydowaną większość tego co widzieli nasi przodkowie w czasach jego świetności. Uwagę przykuwają masywne mury co w połączeniu z niesamowitym otoczeniem daje efekt pozwalający zaliczyć Niedzicę do jednego z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Widok na zamek od strony lądu
Widok na zamek od strony lądu

Zwiedzanie

Wiąże się z dość wysoką opłatą, którą, myślę, że warto przeboleć, skoro już znaleźliśmy się w tym miejscu. Wewnątrz, oprócz możliwości zobaczenia dawnej twierdzy warownej od środka, znajdziemy także ekspozycję obejmującą wnętrza zamkowe, florę i faunę tamtych okolic oraz wiele informacji na temat historii zamku. A ta zawiera w sobie bardzo ciekawe momenty (ale o tym później). Można też tam zobaczyć salę tortur, która zagrała w filmie „Janosik” no i oczywiście podziwiać widoki na zalew, zaporę i zamek w Czorsztynie.

Sala tortur
Sala tortur

Trochę historii

Zamek powstał w początkach XIV wieku prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej warowni. Początkowo nazywał się „Dunajec” i był węgierską strażnicą na granicy z Polską. Przez lata swego istnienia kilkakrotnie zmieniał właścicieli i przekształcił się w to, co widzimy dzisiaj – okazałą renesansową rezydencję. Zamek znalazł się na terytorium Polski po I wojnie światowej. Raczej niezbyt chlubnym faktem historycznym z tego okresu, jest to, że w jego otoczeniu, aż do 1931 roku, zachowała się pańszczyzna.

Legenda (ciekawa

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Grający Pomnik

Ruiny zamku w Rytrze

Zamek w Czorsztynie

Komentarze

witam moze ktos mi pomoc bo chcialbym przyjechac do Niedzicy,mieszkam w Tychach jak naprosciej dojechac?niemam auta
Mariusz 2017-07-30 10:48:21

Dziękuje potrzebne do szkoły :)
Nieznajoma 2017-01-14 15:39:04

Chyba śpisoki - górale sa za jeziorem
GórAl 2015-05-05 15:42:04

Byłam w Niedzicy ostatnio na urlopie. Polecam. Z zabytkowego zamku na nie jednym tarasie rozpościera się piękny widok- również na Pieniński Park Narodowy;) Oprócz tego nie daleko tej miejscowości jest granica ze Słowacją. Również warto tam pójść. Ukształtowanie terenu jest dosyć ciekawe. Z daleka można dostrzec Tatry. Spływ Dunajcem jest również interesujący, ponieważ oprócz zwiedzania Pienińskiego Parku, sam spływ po rzece dostarcza wielu emocji;)
Turystka 2012r. 2012-06-16 22:53:24

ja naprawde chce tam pojechac tera pisze o tym notatke co mozna tam zwiedzic
nataka 2011-11-21 18:03:56

Ja proponuję odwiedzić kościół Świętych Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych, kilka km od Niedzicy
Ja 2011-01-16 16:22:21

Ja mieszkam w Niedzicy i powiem wam ze tu jest fajnie.Jest duzo zabytkow jak np.zamek w niedzicy .Proponuje przyjezdzajcie tu GOROLE WOS POWITAJUM!!!!!!!!!!!!!!
Lala :*:*:*:* 2009-11-13 11:28:28

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT