Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Skanseny, muzea, ekspozycje > Zamek Królewski w Dobczycach

Zamek Królewski w Dobczycach

Nie chciałbym napisać zamek jak zamek bo każdy zamek jest wyjątkowy w swoim rodzaju - to po pierwsze. Po drugie bardzo lubię takie miejsca i uważam, że każde z nich na swój sposób jest wyjątkowe. Ale... No właśnie co można zrobić z zamkiem (oprócz potraktowania jako kamieniołom). Najczęściej pozostawia się jako tak zwaną trwałą ruinę lub robi w nim muzeum. Muzeów (z małymi wyjątkami) generalnie nie lubię (nie mając oczywiście nic przeciwko nim) ale skoro warunkiem przekroczenia bramy zamkowej jest wykupienie biletu do muzeum to dlaczego nie. No i właśnie tu jest problem Zamku w Dobczycach. Całkiem ładnego swoją drogą. Muzeum sprawia wrażenie zrobionego maksymalnie na siłę i bez pomysłu. Zwiedzanie wręcz zniechęca. Kilka eksponatów przypominających podróbki średniowiecznych akcesoriów i ekspozycja poświęcona drugiej wojnie światowej, która - bardziej pasowałaby do szkolnej izby pamięci narodowej - niż do zamku. Efekt dodatkowo psuje brak jakichkolwiek drogowskazów i konieczność wypytywania o drogę.

Żeby jednak być sprawiedliwy muszę napisać, że zamek jest bardzo ładny i ciekawy. Do tego jest doskonałym punktem widokowym na Pogórze, Beskidy i sztuczne Jezioro Dobczyckie.

Ciekawostka

W zamku kręcono jeden z odcinków serialu "Detektywi". Jest to jeden z nielicznych odcinków gdzie wprost pada nazwa miejsca akcji. Ciekawe czy to zamek tak się zareklamował czy był najtańszy.

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT