Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Zamki > Zamek Siewierski

Zamek Siewierski

Wstęp

Zamieszczone w tym artykule informacje pochodzą z października 2005 roku czyli swoje lata już mają. Zdążyły się w międzyczasie w dużej mierze zdezaktualizować. Według nadesłanych informacji zamek jest w trakcie odbudowy i prezentuje się już o niebo lepiej niż przedstawia to poniższy artykuł. A może ktoś pokusił by się napisać nową wersję?

Jak dojechać

Drogą główną Katowice – Częstochowa dojeżdżamy do miejscowości Siewierz. Aby dojechać do zamku skręcamy w kierunku Zawiercia (w prawo jadąc od Katowic). Po chwili (która może urosnąć do kilku godzin jeżeli natrafimy na korek) dojeżdżamy do czegoś w rodzaju centrum. Tu najlepiej poszukać miejsca do parkowania i do ruin udać się pieszo ufając drogowskazom i rozglądając się w około aby po chwili dostrzec charakterystyczną sylwetkę zamku.

Otoczenie zamku

Zamek jest położony wśród bagien na wysepce (bez obaw – dochodzi do niego bardzo wygodna dróżka), na skraju miejscowości. Okolica jest bardzo malownicza i w sumie można pozwolić sobie na stwierdzenie, że ruiny psują krajobraz. Dlaczego – o tym za chwilę.

Ruiny na górce i bagno w około
Ruiny na górce i bagno w około

Budowla

Aż przykro patrzeć – poważnie. Gdyby nie świadomość, że jest to zamek, to na pierwszy rzut oka, można by uznać budowlę za opuszczoną fabrykę. Zachowała się wieża i mury obwodowe a wszystko jest w strasznym stanie. Podobno w 2000 roku zabezpieczono obiekt przed dewastacją ale jakoś tego nie widać. Nazwijmy to po imieniu: zamek się wali a podjęto jedynie niezbyt udane próby łatania dziur. Nie ma możliwości wejścia do środka i chyba nie należałoby to do zbyt bezpiecznych przedsięwzięć.

Widok ogólny
Widok ogólny

Trochę historii

Zamek powstał początkiem XIV wieku, najpierw jako budowla drewniano - kamienna, później kamienna. Był używany do roku 1807 i od tego czasu popada w ruinę. W drugiej połowie X wieku wykonano budowlane prace zabezpieczające.

Podsumowanie

Czy warto jechać by zwiedzać? Zdecydowanie nie bo nie ma co. Będąc przejazdem można zobaczyć, że nie tylko pod stwierdzeniem „ruiny zamku” może kryć się romantyczny zakątek ale coś, co przypomina starą fabrykę.

Uaktualnienie z września 2009 roku. Według informacji prasowych trwa odbudowa i renowacja zamku.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Ruiny Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu

Zamek w Będzinie

Komentarze

Idąc ulica w stronę zamku .nagle wylania się tenże obiekt i robi wrażenie.Warto odwiedzic śiewierski zamek!!!
gliwiczanka 2011-08-07 09:25:13

Dokładnie. Zamek warto zobaczyć, jest bardzo ciekawy. Powyższy opis nie ma w sobie nic z obiektywizmu. Najbardziej to nie rozumiem porównania zamku do fabryki - chyba twórcy strony mało zamków widzieli. A tekst, \"że ruiny psują krajobraz\" zostawiam bez komentarza.
Turysta 2010-12-23 11:09:05

Zamek Siewierski obecnie jest już prawie do końca wyremontowany, a jego dziedziniec- otwarty. Wiele świąt regionalnych organizuje się właśnie na zamku, do którego prowadzi drewniany most zwodzony. Myślę, że obecnie wycieczka na zamek siewierski, szczególnie w trakcie obchodów \'\'Dni Siewierza\'\', jest bardzo dobrym pomysłem.
Kamil Kajdas 2010-01-02 14:53:35

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT