Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Skanseny, muzea, ekspozycje > Ruiny Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu

Ruiny Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu

Jak dojechać?

Zakładając, że poruszamy się drogą Katowice – Częstochowa – Łódź, naszym punktem orientacyjnym niech będzie miejscowość Siewierz. Tam należy skręcić w stronę Zawiercia (w lewo jadąc od Częstochowy w stronę Katowic). Od tego momentu należy trzymać się cały czas głównej drogi, w ten sposób minąć Zawiercie. Około 4 kilometry od centrum Zawiercia skręcamy w prawo kierując się na miejscowość Ogrodzieniec (drogowskaz). Po dojechaniu do Ogrodzieńca skręcamy w prawo.

Zamek nie jest położony w samym Ogrodzieńcu (jak wskazywałaby na to jego nazwa) lecz około 2 kilometry od niego, w miejscowości Podzamcze. Myślę, że od momentu skrętu w Ogrodzieńcu, nie ma co obawiać się pobłądzenia, gdyż wystarczy jechać prosto a, wyłaniający się nagle zza horyzontu, zamek zrobi piorunujące wrażenie.

Niestety w samym Podzamczu jest problem z parkowaniem. W samym „centrum” Podzamcza, kilkaset metrów przed zamkiem, jest kilkanaście miejsc parkingowych lecz jest to zdecydowanie za mało – zwłaszcza gdy w zamku jest jakaś impreza. Jednak w takich chwilach można liczyć na miejsca w obejściach okolicznych gospodarzy, którzy za „symboliczną” opłatą chętnie opiekują się samochodami.

Widok ruin od strony dojścia
Widok ruin od strony dojścia

Otoczenie ruin

Załóżmy, że udało nam się szczęśliwie zaparkować w Podzamczu. Stąd mamy kilka minut wędrówki do murów zamkowych a po drodze możemy podziwiać jego piękną sylwetkę. Zamek jest położony na rozległym wzgórzu. Po wykupieniu biletu wstępu możemy swobodnie poruszać się w całym rozległym obrębie murów – po całym szczycie wzgórza. Oprócz tego, co jest celem wędrówki, możemy podziwiać wspaniałe wapienne skały będące charakterystycznym elementem Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Skały otaczające zamek
Skały otaczające zamek

Bardzo krótki opis

Jest to największa i prawdopodobnie najpiękniejsza warownia na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej na tak zwanym Szlaku Orlich Gniazd. Szlakiem Orlich Gniazd nazywamy wspaniały szlak turystyczny (oznakowany na czerwono) biegnący od Krakowa do Częstochowy słynący z licznych ostańców skalnych, jaskiń, niesamowitego ukształtowania terenu oraz oczywiście wspaniałych zabytków.

Ogólny widok zamku
Ogólny widok zamku

Zamiast szczegółowego opisu

Szczegółowego opisu nie będzie ponieważ byłoby to jedynie dublowanie już istniejących opracowań. Wszystkie informacje można znaleźć na rewelacyjnej oficjalnej stronie zamku pod adresem: www.zamek-ogrodzieniec.pl.

Podsumowanie

Jest to niewątpliwie wspaniałe miejsce i to na dłuższy pobyt pozwalający zwiedzić całą okolicę. Ponadto jest to raj dla miłośników turystyki wspinaczkowej, wszelkiej maści grotołazów oraz wszystkich lubiących czynny wypoczynek.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Zamek Siewierski

Komentarze

SAMA PRAWDA: DOSKONAŁE MIEJSCE NA LETNI WYJAZD: SKAŁKI, ZAMEK, GRÓD NA BIROWIE, PARK MINIATUR, PARK LINOWY, OSTAŃCE, WSPINACZKA, JASKINIE, TRASY ROWEROWE, PIESZE.... ALE OSTATNIO POWSTAŁA TAM TEZ NARCIARSKA TRASA BIEGOWA. a ZIMA OKOLICE ZAMKU WYGLĄDAJA NIESAMOWICIE. pOLECAM STRONĘ: BIEGOWKI-OGRODZIENIEC.PL
FICAF 2013-02-15 13:04:59

bez sensu
wewrwwr 2012-05-13 15:29:35

Skomentuj

Miejsca w okolicy:

Zamek Siewierski

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT