Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Zamki > Zamek Czocha

Zamek Czocha

Położenie i dojazd

Zamek położony jest w pobliżu miejscowości Leśna w powiecie lubańskim w województwie dolnośląskim. Dojazd jest dosyć skomplikowany – przynajmniej od drogi numer 393 jadąc od strony Lubania. I powiem szczerze jakoś trafiliśmy ale nie wiem jak to opisać. Prowadzą drogowskazy i chyba najlepiej się nimi kierować, mimo że wydają się wskazywać absurdalny kierunek. Pewnie można tam łatwiej dojechać bo na pewno robi się jakąś dziwną pętlę ale można jechać dziwnie lub zaufać GPS-owi. Innej opcji nie będąc miejscowym, nie widzę.

Samego zamku w zasadzie nie da się przeoczyć, przejeżdża się koło niego. Parking jest po przeciwnej stronie drogi niż zamek, miejsca raczej nie powinno brakować. W tym miejscu pierwszy zgrzyt. Jakoś tak się nie spodziewaliśmy, że na pustawym parkingu, w dość pochmurny dzień na wejściu 5 złotych skasują bez żadnego ostrzeżenia. No ale cóż, w końcu to niecałe 2 euro a może tak trzeba myśleć. Nieważne, w każdym razie trochę wydało się dużo jak za krótki postój na błotnistej łące.

Coś jakby zwiedzanie

Bo trudno pisać o zwiedzaniu, gdy właściwie nie wiadomo gdzie się obrócić. W sensie niestety negatywnym. Zamek był piękny, mógłby być piękny, mógłby być wręcz cudowny ale nie jest. Pierwszym widokiem, jaki nas powitał po wejściu na jego teren, to kłęby czarnego dymu i smród. W zamkowym obejściu, jak gdyby nigdy nic, odbywała się procedura palenia śmieci.

Zamek Czocha
Zamek Czocha
Bez komentarza (Zamek Czocha)
Bez komentarza (Zamek Czocha)

Cóż, może w tym miejscu to normalne. Wrażenie coraz gorsze ale może być jeszcze do uratowania. Ok próbujemy zwiedzać. Po dziedzińcu i okolicach można poruszać się swobodnie. Jest też jakieś wejście. Wejście na zwiedzanie izby tortur i tyle. Izba tortur ma to do siebie, że wszędzie jest taka sama i niespecjalnie ciekawa. Zwłaszcza, że na ogół robiona na siłę bo dzieciaki to przyciąga. Wstęp płatny, co jeszcze można zrozumieć ale przymusu zwiedzania nie ma. Jeszcze gdyby opłata dotyczyła zwiedzania całości to jeszcze można by się zastanowić. Ale nie w przypadku, gdy jest to jedynie jakieś pomieszczenie takie samo jak wszędzie. Także nie wchodzimy. W tym momencie dziwnym trafem gaśnie światło w okolicy. Akurat przypadkiem chwilę po tym jak podziękowaliśmy za bilet. Coraz większa narasta w nas ochota „zaprotestowania nogami” przeciwko takiemu traktowaniu. Nie mam nic przeciwko płaceniu za wstęp ale nie lubię być do czegoś zmuszany. Zwłaszcza, że także z innych powodów zamek robi niezbyt miłe wrażenie.

Są zamki zadbane i piękne, są zamki zrujnowane i piękne, są zamki zapuszczone i piękne... Ale ten zamek jest po prostu olany. Inaczej się tego nazwać nie da. Jego gospodarz ewidentnie ma go po prostu gdzieś skoro dochody i tak przynosi. Zamek wraz z przyległościami jest brzydki, smutny i odpychający przez zaniechanie. Pękające mury, zarastające chwastami trawniki, niedziałające fontanny, kruszejące rzeźby.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Zawód był tym większy, że nie tego się spodziewaliśmy poszukawszy uprzednio informacji na jego temat. Chyba jednak jego administrator zamku nie pomyślał, że Photoshop działa tylko na zdjęciach. Ale skoro turysta już przyjechał i zapłacił to po co się przejmować. Nie wiem jak wygląda działający w zamku hotel od środka, może tam kapie od luksusu. Ale nawet to nie chciałbym mieć pod oknem płonącego śmietnika.

Ciekawostki

W zamku kręcono wiele filmów. Ostatnio był to serial „Tajemnice twierdzy szyfrów” na podstawie powieści Bogusława Wołoszańskiego. Wcześniej były to filmy „Gdzie jest generał”, „Wiedźmin”, „Legenda” oraz seriale „Dwa Światy” i „Pierwsza Miłość”.

Podsumowanie

Jechać specjalnie nie warto, będąc w pobliżu zobaczyć można ale trzeba nastawić się psychicznie na smutny widok i niezbyt przyjemne uczucie bycia traktowanym jak intruz.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Chybotek

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Szklarki

Zakręt Śmierci

Komentarze

To był już nasz drugi pobyt w zamku, po raz pierwszy byłem z żoną w 2012 roku, naszą 15 rocznicę ślubu zaplanowaliśmy sobie właśnie w październiku. z biegiem lat wszystko się zmienia i ten obiekt również ale na lepsze, nowy dach, drzwi itp. można długo wymieniać, polecamy ten hotel z przepiękną lokalizacją, obsługa przemiła, zabawny i godny polecenia przewodnik, lepszego prezentu nie mogliśmy sobie wymarzyć, dziękujemy i mam nadzieję, że jeszcze tu wrócimy
Mirosław i Ewa 2015-10-15 23:50:46

My byliśmy dziś na zamku i super wrażenia - sam obiekt robi wrażenie, tajemne przejścia, komnaty super, Pani przewodnik bardzo miła i konkretna - nie wiem czego oczekują osoby jadące do Czochy? Złotych komnat?
milena 2015-07-08 20:40:23

wiele jest prawdy w tym co każdy z Was pisze. Jednak nie można się zgodzić z tym co tak ludzi dotyka - wygórowane ceny, personel oględnie mówiąc , bez życzliwości. Kilka lat temu, gdy był inny zarządca, było tak po ludzku - cieplej.Począwszy od ochrony, skończywszy na pani sprzątaczce. Wspaniały dyrektor, który był pasjonatem historii, wspaniali ludzie. Ale wszystko się zmienia, wiec i tu nastały zmiany, odszedł pan dyrektor, odeszła cześć wieloletnich pracowników. Wzrosły ceny za wszystko nagle z dnia na dzień trzy placki ziemniaczane ( zamkowa restauracja ) z 6 zł zaczęły kosztować 25 zł. Główną bramą oficjalnie weszła czysta komercja - a drzwi komnacie na I piętrze jak nie zamykały się, tak nie zamykają. Kilka km wcześniej - w Złotym Śnie , wszystko działa, obsługa życzliwa i pomocna. Ale tam już nie ma takiej historii, tylu legend.
Żenia 2013-06-03 12:13:14

DAWAJ SŁUCHAWKI FRAJERZE!
twoja stara murzyn 2013-06-03 07:54:35

Żałosne śmiecie z was noobsky murzyn ma w ryja i to jest pewne także murzyn odkup słuchawki bo zle sie to dla cb skonczy cwelowizno
twoja stara murzyn 2013-06-03 07:53:24

Zamek Czocha jest komercja a nie miejscem ktore powinno tetnic zyciem zamkowym Jako turysta odwiedzajacy to miejsce co roku Zamek Czocha schodzi na Psy a dyrekcja zamku i cala obsluga w obecnej chwili jest nie do pzryjecia wrecz arogancka i nie udogadniajaca zadnych atrakcji , Pytajac o kilka prostych pytan z arogancja zostalem potraktowany Zamkowa kawiarnia dziala jak chce widocznie z braku personelu bo kazdy pracownik dlugo nie zagzrewa tam miejsca, Stwierdzam ten fakt gdyz co roku tu jestem i co roku sa nowe twarze a pracownicy psiocza na dyrektora zamku gdyz jest ponoc nieugiety , Zastanawiam sie czy jeszcze to miejsce odwiedze kiedykolwiek bo zaczelo wiac ostrym chlodem na Zamku Czocha przewodnik nawet nie mowi skad sie wziela nazwa Czocha i widocznie jest malo obznajmiony w tym temacie jesli chodzi o historie, bo nawet na zapytanie jednego z turystow podczas zwiedzania nie wiedzial i wszystko jest mowione byle jak, Nie po to placi sie bilet aby nic ciekawego sie niedowiedziec Na Zamku Czocha nie ma nic ciekawego Top model tez turystow nie przyciagnie Uwazam ze jest kompletny chaos brak organizacji a cala dyrekcja i pracownicy nadaja sie do wymiany Jesli tak dalej beda rzadzic to Zamek padnie w ruine bo z roku na rok jest tu coraz gorzej i atmosfera tego miejsca jest odrazajaca a nie przyciagajaca turystow
zbyszko 2013-05-21 10:45:12

Jeżeli nawet strona o zamkach wspomina: \"Obecnie zamek Czocha to rozległy i niestety nieco zaniedbany kompleks\", to musi być coś na rzeczy. Sugeruję nie atakować tak bezwzględnie autora artykułu. Znam wiele starych zamków i twierdz zadbanych. Stare nie musi oznaczać brudne, śmierdzące i sypiące się. Czy Czocha jest zadbany czy nie, okaże się niedługo. W każdym razie rezerwacja noclegu już dokonana;)
inspira 2013-05-15 13:59:03

byliśmy z rodziną w zeszłym tygodniu na zwiedzaniu Zamku, polecam wszystkim, mila obsługa, przewodnicy mający ogromną wiedzę, zupełnie nie zgadzam się z artykułem powyżej - żenada
Rafał 2013-01-18 13:50:15

Zamek Czocha jest piękny i pełen tajemnic. Kompletnie nie zgadzam się z tym, co tu jest napisane! Nie można od razu patrzeć na wszystko z takiej perspektywy. Serdecznie polecam odwiedzenie zamku, bo naprawdę warto.
Annie 2013-01-14 00:11:26

Autor tego artykułu powinien siedzieć w szczelnie zamkniętym domu i nie ruszać się na krok, bo wszystko co się wkoło dzieje jest dla niego pretekstem do zrzędzenia i malkontenctwa:)Byliśmy z przyjaciółmi na zamku i nasze wrażenia są tylko pozytywne! Co to za argument: \"nie spodziewaliśmy, że na pustawym parkingu, w dość pochmurny dzień na wejściu 5 złotych skasują\" Czy parkingi powinny być płatne tylko w słoneczne dni?;D Zwiedzaliśmy zamek z przewodnikiem i było bardzo przyjemnie i zabawnie. Sala Tortur nie jest taka jak wszystkie, bo nie jest to \"wystawa\" narzędzi w salce tylko oryginalne lochy zamkowe, a już samo to zasługuje na uwagę. Po zwiedzaniu pływaliśmy stateczkiem po jeziorze i tu już był całkowity szał! Słoneczko, muzyczka i widok zamku od strony wody. Pełen wrażeń i dobrej zabawy dzień zakończyliśmy w zamkowej kawiarni. Żyć, nie umierać:)
Konrad i spółka 2012-03-01 16:02:48

Ja się akurat zgadzam, dopiero co odwiedziliśmy Czochę, jechaliśmy specjalnie 50 km będąc na wakacjach w Karpaczu. W końcu tyle słyszeliśmy o zamku, marzyliśmy żeby go zobaczyć, i co? Rozczarowanie. Nie robi takiego wrażenia jakie jest wokół niego budowane, ostro przereklamowany. Ciekawi tylko jesteś,y nocnego zwiedzania - może wtedy jest lepiej. To byłby chyba jedyny atut.
Ila 2011-08-11 14:57:33

Tekst ten pisał po prostu GOGUŚ. Jakie mury mają być w starym zamku jeśli nie pękające, a rzeźby kruszeją i są uszkodzone przez podobnie myślących jak autor powyższego tekstu. ZAMEK to nie jest pokaz mody i nowinek dzisiejszych czasów. Zamek to historia, może nie nasza ale historia. Byliśmy z żoną na zamku trzy dni temu w drodze powrotnej z Karpacza. Nie zwiedzaliśmy z przewodnikiem ze względu na brak czasu, ale to co zobaczyliśmy na zewnątrz, krużganki, mostki, piękne kamienie murów, przedzamcze sprawiło, że wrócimy tu w przyszłym roku na dłużej, może na nocleg by sycić się pięknem Zamku i okolicy-jest tu przecież jezioro Leśniańskie.
Ryszard i Elżbieta ze Szczecina 2011-06-14 00:38:41

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT