Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Wodospady > Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka

Dojazd i dojście

Wodospad Kamieńczyka znajduje się przy trasie ze Szklarskiej Poręby w stronę przejścia granicznego na Polanie Jakuszyckiej kilka kilometrów od Szklarskiej Poręby. Dojazd bardzo łatwy dobrą drogą. Na miejscu parking – niestety płatny.

Widok z parkingu w stronę Szrenicy
Widok z parkingu w stronę Szrenicy

Od tego miejsca należy wybrać się piechotą. Wycieczka wprawdzie nie zalicza się do górskich ale wskazane wygodne obuwie gdyż prowadzi bardzo kamienistą drogą. W szczególności ostatni odcinek może dać się we znaki miłośnikom chodzenia po górach w „obuwiu wieczorowym”. Czas dojścia to maksymalnie pół godziny. Na miejscu znajduje się schronisko i taras z ławkami oraz ładnym widokiem.

Wodospad

Jest to największy wodospad w polskich Karkonoszach – ma 27 metrów wysokości.

Wstęp do wodospadu jest płatny, za darmo można go podziwiać z góry z tarasu przy schronisku. Po opłaceniu wstępu i otrzymaniu obowiązkowego wyposażenia w postaci kasku ochronnego na głowę, możemy dotrzeć do stóp wodospadu. Schodzi się w dół po stromych metalowych stopniach a następnie trzeba przejść po kratownicowym „przeźroczystym” podeście ponad przepaścią – osoby, które mają lęk przed patrzeniem w dół mogą czuć się w tym momencie nieco nieswojo. Mimo wszystko jednak zdecydowanie warto. Schodzimy niemal na dno bardzo wąskiego, skalistego wąwozu o niemal pionowych ścianach, którego dnem płynie potok. Tym wąwozem dochodzimy do wodospadu.

Wodospad trudno jest opisać (ach gdybym był poetą), trzeba go zobaczyć. Z poziomu podnóża wodospadu jest też najpiękniejsza perspektywa do robienia zdjęć – najbardziej znane widoki pochodzą właśnie stąd.

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka

Z gorszych wieści – po tych samych stromych schodach, po których się zeszło do wodospadu, trzeba też wyjść. Na górze oddajemy hełmy i można odpocząć przy schronisku.

Jeszcze co do zastosowania ochronnych nakryć głowy. Nie ma żadnego miejsca, w którym jest nisko lecz mają one chronić przed ewentualnym kamieniem, który może odpaść od ścian wąwozu. Zwiedzanie jest całkowicie bezpieczne i zdecydowanie wszyscy (w wygodnych butach) mogą sobie na nie pozwolić.

Kłoda

Na starych zdjęciach Wodospadu Kamieńczyka można zobaczyć charakterystyczną kłodę u jego stóp.

Wodospad Kamieńczyka z charakterystyczną kłodą zabraną przez powódź z 1997 roku. Zdjęcie zostało wykonane w 1993 roku.
Wodospad Kamieńczyka z charakterystyczną kłodą zabraną przez powódź z 1997 roku. Zdjęcie zostało wykonane w 1993 roku.

Kłodę zabrała powódź tysiąclecia z 1997 roku i przeniosła kawałek dalej. W tej chwili leży na podeście dla turystów kilkadziesiąt metrów od wodospadu. Chociaż były propozycję aby ją ustawić ją tak jak stała przez 100 lat – została przyniesiona przez powódź końcem XIX wieku, to jednak postanowiono pozostawić ją tam, gdzie zostawiła ją woda.

Ścieżka, którą dochodzimy do wodospadu i belka, która do powodzi tysiąclecia była przez 100 lat charakterystycznym elementem Wodospadu Kamieńczyka
Ścieżka, którą dochodzimy do wodospadu i belka, która do powodzi tysiąclecia była przez 100 lat charakterystycznym elementem Wodospadu Kamieńczyka

Podsumowanie

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, co przejeżdżają drogą w pobliżu lub przebywają przez dłuższy czas w Szklarskiej Porębie i okolicach. Zdecydowanie warto poświęcić chwilę i go zobaczyć.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Chybotek

Kopalnia uranu w Kowarach

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Wodospad Szklarki

Zakręt Śmierci

Zamek Czocha

Komentarze

dla niektórych to podjechanie samochodem było by najlepsze zamiast ruszenia tyłka .... szczyt lenistwa ... podjechać 2 metry do sklepu ....
:( 2013-04-30 11:42:57

Może i daleko ale warto iść...
tamtejszy 2010-06-26 21:50:16

nie chce mi sie tam isc bo za daleko....
przemo23 2010-05-03 14:35:04

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT