Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Góry > Wodospad Ciężkowice (Czarownic)

Wodospad Ciężkowice (Czarownic)

Dojazd i dojście

Najlepiej jest połączyć odwiedzenie Wodospadu Ciężkowice ze zwiedzaniem Rezerwatu Skamieniałe Miasto – tam jest odpis dojazdu w takim przypadku. Gdy chcemy wyłącznie odwiedzić wodospad lub pójść to Skamieniałego Miasta od drugiej strony (czego nie polecam ze względu na konieczność wspinania się dość niewygodnym podejściem), to należy dojechać do miejscowości Ciężkowice a stamtąd podejść lub podjechać kawałek w stronę przysiółka Staszkówka. Gdy spotkamy szlak niebieski kierujemy się nim w lewo (już piechotą) za drogowskazami na wodospad. W lewo natomiast doszlibyśmy do rezerwatu skalnego. W to miejsce trafimy również idąc przez Skamieniałe Miasto.

Do wodospadu idzie się niebyt długą ścieżką przez las. Aby do niego dojść schodzimy stromo w dół (potem trzeba będzie wrócić tą samą drogą ale warto) i tym sposobem dochodzimy do jaru strumienia Ostruszanka.

Opis

Na początek drobna uwaga. W omawianym miejscu byłem w upalny czerwcowy dzień i tak się złożyło, że z wodospadu nie sączyła się nawet kropla wody. Miało to swoje dobre i złe strony. Złą niewątpliwie jest to, że nie można zobaczyć wody w akcji gdy z hukiem spada ze skalnego progu. Jednak zaletą tej sytuacji jest fakt, że do wodospadu trzeba dojść korytem strumienia więc jeżeliby „woda z hukiem spadała z progu skalnego” to dojście do wodospadu może okazać się niemożliwe. Warto to wziąć pod uwagę przy planowaniu dnia wycieczki.

Wąwóz Czarownic - w drodze do Wodospadu Ciężkowice
Wąwóz Czarownic - w drodze do Wodospadu Ciężkowice

Niezależnie od ilości wody w strumieniu czeka nas wizyta w głębokim, mrocznym jarze zwanym „Wąwozem Czarownic”, o skalistych ścianach, którego koryto załamuje się kilkakrotnie o 90 stopni. Dolina i wodospad stanowią pomnik przyrody nieożywionej o czym informuje tablica przy wejściu do niego. Długość wąwozu to około 40 metrów a maksymalna szerokość to 4 metry. O minimalnej źródła milczą, na pocieszenie można powiedzieć, że utknięcie między skałami raczej nie grozi. W wielu miejscach korony drzew, rosnące na ścianach i w górnej części wąwozu, stykają się ze sobą co sprawia wrażenie dachu. Dolina kończy się progiem wodospadu o wysokości kilkunastu metrów.

Wąwóz Czarownic - w drodze do Wodospadu Ciężkowice. Koryto strumienia w pełnej krasie - wyschnięte na wiór.
Wąwóz Czarownic - w drodze do Wodospadu Ciężkowice. Koryto strumienia w pełnej krasie - wyschnięte na wiór.

Zapewne niejedno miejsce tutaj nigdy nie zaznało światła słonecznego gdyż promienie słoneczne nie są w stanie sięgnąć dna. Na szczęście koryto strumyka wyraźnie wytycza trasę powrotną gdyż, nie tyko w końcowym kotle, można odnieść wrażenie, że skały otaczają nas ze wszystkich stron.

Chociaż formalnie nasza wycieczka prowadzi „do wodospadu” to tak naprawdę za cel wędrówki można uznać zobaczenie mrocznego jaru, który do niego prowadzi. Sam wodospad (o ile akurat płynie woda) jest w zasadzie dopełnieniem, kropką nad i aby wrażenia były kompletne.


Podsumowanie

Jest to niewątpliwa atrakcja warta zobaczenia w szczególności w połączeniu z pobliskim rezerwatem skalnym „Skamieniałe Miasto”. Godne polecenia z czystym sumieniem.

 

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Góra Parkowa w Krynicy

Jaworzyna Krynicka

Mofeta imienia Profesora Henryka Świdzińskiego

Ruiny zamku w Rytrze

Skamieniałe Miasto - Rezerwat skalny w Ciężkowicach

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT