Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Mosty, wiadukty > Sowiogórska Kolej Zębata – wiadukt w Srebrnej Górze

Sowiogórska Kolej Zębata – wiadukt w Srebrnej Górze

Sowiogórska Kolej Zębata w ogólności

Sowiogórska Kolej Zębata to linia kolejowa wybudowana na przełomie XIX i XX wieku na terenie Gór Sowich. Nie kursowała zbyt długo – jeszcze w latach trzydziestych XX wieku została zlikwidowana. Charakterystycznym elementem tej kolei były bardzo strome podjazdy, a rozwiązaniem technicznym trzecia szyna z zębami. Skład był ciągnięty przez specjalną lokomotywę przystosowaną do takich warunków. Jako ciekawostkę można dodać, że masa parowozu wynosiła 56 ton a łączna masa ciągniętych wagonów zaledwie 125 ton. Średnia prędkość takiego składu pomiędzy stacjami w Woliborzu i Srebrnej Górze wynosiła niecałe 10 km/h.

Dojazd i dojście

Wiadukt znajduje się w pobliżu drogi numer 385 pomiędzy Nową Rudą a Ząbkowicami Śląskimi, w pobliżu miejscowości Srebrna Góra. Zaparkować można przy drodze w zatoce postojowej – są reklamy Twierdzy Srebrnogórskiej, która znajduje się w pobliżu i którą warto przy okazji zwiedzić – niestety parking jest płatny ale innego wyjścia raczej nie ma. Od tego miejsca należy przejść kawałek drogą w stronę Nowej Rudy a następnie odbić w lewo stromo w dół w stronę lasu (są oznaczenia). Po kilkuset metrach dochodzimy do podnóża wiaduktu w Srebrnej Górze.

Ścieżką przez las dochodzimy do wiaduktu w Srebrnej Górze
Ścieżką przez las dochodzimy do wiaduktu w Srebrnej Górze

Opis

Wiadukt jest arcydziełem zapomnianej sztuki przemysłowej. Jego wysokość wynosi 27 metrów. Warto go zobaczyć zarówno z dołu – tak jak przyszliśmy, jak i z góry. Są ku temu ułatwienia – na szczyt prowadzą schody a po nim można swobodnie się poruszać (aczkolwiek jest to zadanie dla odważnych). Przy zachowaniu minimum rozsądku nie jest to niebezpieczne – górą prowadzi szlak turystyczny. Idąc dawnym torowiskiem można dojść do nieco niższego Wiaduktu Żdanowskiego (24 metry wysokości).

Wiadukt Sowiogórskiej Kolei Zębatej w Srebrnej Górze w pełnej krasie
Wiadukt Sowiogórskiej Kolei Zębatej w Srebrnej Górze w pełnej krasie

Podsumowanie

Jest to jeden z licznych niszczejących zabytków techniki jakie znajdują się w Polsce. Zdecydowanie wart zobaczenia zwłaszcza w połączeniu z pobliskimi: wiaduktem na Przełęczy Srebrnej (również na trasie Sowiogórskiej Kolei Zębatej) oraz Twierdzą Srebrnogórską.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Błędne Skały w Górach Stołowych

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Ruiny zamku w Ratnie Dolnym

Sanktuarium w Wambierzycach

Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Szopka w Wambierzycach

Sztolnia kopalni uranu w Kletnie

Twierdza Kłodzka

Twierdza Srebrnogórska

Wiadukt kolejowy w Ratnie Dolnym

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT