Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Mosty, wiadukty > Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy

Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy

Sowiogórska Kolej Zębata w ogólności

Sowiogórska Kolej Zębata to linia kolejowa wybudowana na przełomie XIX i XX wieku na terenie Gór Sowich. Nie kursowała zbyt długo – jeszcze w latach trzydziestych XX wieku została zlikwidowana. Charakterystycznym elementem tej kolei były bardzo strome podjazdy, a rozwiązaniem technicznym trzecia szyna z zębami. Skład był ciągnięty przez specjalną lokomotywę przystosowaną do takich warunków. Jako ciekawostkę można dodać, że masa parowozu wynosiła 56 ton a łączna masa ciągniętych wagonów zaledwie 125 ton. Średnia prędkość takiego składu pomiędzy stacjami w Woliborzu i Srebrnej Górze wynosiła niecałe 10 km/h.

Dojazd

Przez Srebrną Przełęcz prowadzi droga numer 385 pomiędzy Nową Rudą a Ząbkowicami Śląskimi. Nie przejeżdża się przez niego lecz prowadzi przez niego droga odchodząca w bok w najwyższym punkcie trasy. Na poboczu można się bezpiecznie zatrzymać.

Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy - widok ogólny.
Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy - widok ogólny.

Opis

Wiadukt jest interesujący z kilku powodów. Po pierwsze Jest przerzucony 19 metrów nad wąskim i głębokim wąwozem o błotnistym dnie co samo w sobie sprawia niesamowite wrażenie. Ponadto posiada ciekawą konstrukcję z kratownicą od spodu – jest ona doskonale widoczna z drogi. Jeszcze coś dla miłośników sportów tak zwanych ekstremalnych. Miejsce to doskonale nadaje się do skakania na bungee.

Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy. Widok z wiaduktu wgłąb wąwozu, którym niegdyś przebiegała linia kolejowa.
Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy. Widok z wiaduktu wgłąb wąwozu, którym niegdyś przebiegała linia kolejowa.

Podsumowanie

Jest to jedno z wielu miejsc, które mijamy w codziennym biegu nie zwracając na nie uwagi. Warto go zobaczyć będąc w pobliżu zwłaszcza, że można to połączyć ze zwiedzaniem Twierdzy Srebnogórskiej oraz obejrzeniem równie ciekawego wiaduktu w Srebrnej Górze - także na trasie Sowiogórskiej Kolei Zębatej.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Błędne Skały w Górach Stołowych

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Ruiny zamku w Ratnie Dolnym

Sanktuarium w Wambierzycach

Sowiogórska Kolej Zębata – wiadukt w Srebrnej Górze

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Szopka w Wambierzycach

Sztolnia kopalni uranu w Kletnie

Twierdza Kłodzka

Twierdza Srebrnogórska

Wiadukt kolejowy w Ratnie Dolnym

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT