Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Skanseny, muzea, ekspozycje > Twierdza Srebrnogórska

Twierdza Srebrnogórska

Dojazd i dojście

Twierdza Srebrnogórska znajduje się w pobliżu drogi numer 385 pomiędzy Nową Rudą a Ząbkowicami Śląskimi, na szczycie Srebrnej Góry w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Zaparkować można przy drodze w zatoce postojowej – są reklamy Twierdzy Srebrnogórskiej – niestety parking jest płatny ale innego wyjścia raczej nie ma. Od tego miejsca czeka nas około dwukilometrowy spacer asfaltową dróżką na szczyt Srebrnej Góry.

Twierdza Srebrnogórska
Twierdza Srebrnogórska

Opis i zwiedzanie

Forteca jest reklamowana jako „największa twierdza w Europie”. Trzeba przyznać, że coś takiego wzmaga oczekiwania co do tego, co się zobaczy. Niestety w tym miejscu można zwiedzającego spotkać spory zawód – zwłaszcza, jeżeli ma przed oczami nieodległą twierdzę w Kłodzku. Faktycznie rozmiary fortyfikacji w okresie świetności czyli w XIX wieku były imponujące lecz na chwilę obecną niewiele z nich zostało. Trwa odbudowa obiektu lecz w chwili, gdy tam byłem (czerwiec 2008), do zwiedzania dostępne był jedynie tak zwany donżon (donjon) czyli wieża ostatecznej obrony. Trzeba przyznać, że jest to niewielki fragment fortyfikacji. Wokół donżonu można zobaczyć, częściowo zarośnięte resztki murów fortów. Na murach znajduje się także niewielka wystawa artylerii. Zwiedzanie jest płatne i odbywa się z przewodnikiem.


Planując czas zwiedzania warto spróbować trafić na odbywające się tam inscenizacje bitew z XIX wieku w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

Podsumowanie

Zdecydowanie fortecę warto zwiedzić lecz z odpowiednim nastawieniem. Przyznaję, że informacja o „największej twierdzy w Europie” rozbudziła oczekiwania a to co można zastać na miejscu spowodowało lekki zawód. Nie należy myśleć o tym miejscu jako „naj” lecz traktować jako ciekawy aczkolwiek lekko zapuszczony zabytek sztuki fortecznej. Zwiedzanie można połączyć z obejrzeniem pobliskich wiaduktów Sowiogórskiej Kolei Zębatej w Srebrnej Górze i na Srebrnej Przełęczy.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Błędne Skały w Górach Stołowych

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Ruiny zamku w Ratnie Dolnym

Sanktuarium w Wambierzycach

Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy

Sowiogórska Kolej Zębata – wiadukt w Srebrnej Górze

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Szopka w Wambierzycach

Sztolnia kopalni uranu w Kletnie

Twierdza Kłodzka

Wiadukt kolejowy w Ratnie Dolnym

Komentarze

Największa GÓRSKA (to ważne: GÓRSKA) twierdzą w Europie!! Aby zobaczyć jak rozległe są umocnienia nie wystarczy wejść tylko na Donjon. Przyjedź jeszcze raz a na rowerze mozemy objechać całość . Pozdrawiam
Marek versus 2017-04-23 15:25:55

informacje mocno nieaktualne!Od tego czasu dużo się zmieniło na lepsze ,dużo się dzieje-patrz str.http://www.forty.pl/index.php?katalog=strona_glowna
Krzysiek 2010-06-19 10:47:11

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT