Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Przemysł > Sztolnia kopalni uranu w Kletnie

Sztolnia kopalni uranu w Kletnie

Dojazd

Z Kłodzka w stronę Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego (droga numer 392). Ze Stronia Śląskiego należy kierować się w stronę miejscowości Kletno (drogowskazy na Jaskinię Niedźwiedzią). W miejscowości Stara Morawa skręcamy na rozwidleniu w prawo, następnie mijamy wioskę Kletno – cały czas prowadzą nas drogowskazy na Jaskinię Niedźwiedzią. Nie dojeżdżamy jednak do jaskini lecz skręcamy w prawo w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej. Droga jest dosyć wąska także trzeba uważać. Spotkanie z samochodem jadącym z naprzeciwka może być stresujące. Sztolnia kopalni uranu znajduje się po lewej stronie – są reklamy i budyneczki wejścia i kasy, natomiast niewielki parking jest po prawej stronie kawałek dalej.

Uwaga odnośnie artykułu

Informacje znajdujące się w tym artykule pochodzą z czerwca 2008 roku. Ponieważ sztolnia kopalni uranu i towarzyszące jej ekspozycje były w trakcie organizacji i rozbudowy, informacje te mogą być częściowo nieaktualne.

Zwiedzanie

Sztolnię zwiedza się z przewodnikiem. Jest to kilkusetmetrowy spacer po podziemiach – raj dla miłośnika geologii albo po prostu podziemnych krain. Ponadto w sztolni znajduje się niewielka ekspozycja okolicznościowych kufli – głównie z okazji Barbórek z poszczególnych lat ale i nie tylko.

Kolekcja okolicznościowych kufli w Sztolni kopalni uranu w Kletnie
Kolekcja okolicznościowych kufli w Sztolni kopalni uranu w Kletnie

Nie najlepsze wrażenie niestety pozostawił przewodnik. Zdecydowanie od początku było dla niego jasne, że turyści są dla niego a nie on dla zwiedzających. Nie dopuszczał do siebie myśli, że ktoś może chcieć rozszerzenia jakieś, podawanej przez niego informacji, a inne mogą być mniej interesujące. Wręcz denerwował się jak spojrzało się w innym kierunku niż pokazywał.

Podsumowanie

Ciekawa rzecz do zwiedzenia „po drodze”. Można też łatwo odskoczyć przy okazji zwiedzania pobliskiej Jaskini Niedźwiedziej lub w drodze do Międzygórza.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Ruiny zamku w Ratnie Dolnym

Sanktuarium w Wambierzycach

Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy

Sowiogórska Kolej Zębata – wiadukt w Srebrnej Górze

Szopka w Wambierzycach

Twierdza Kłodzka

Twierdza Srebrnogórska

Wiadukt kolejowy w Ratnie Dolnym

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT