Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Góry > Skamieniałe Miasto - Rezerwat skalny w Ciężkowicach

Skamieniałe Miasto - Rezerwat skalny w Ciężkowicach

Dojazd

Wejście do rezerwatu skalnego Skamieniałe Miasto znajduje się tuż przy drodze Grybów – Tuchów (Tarnów) w miejscowości Ciężkowice. Dokładnie jest to przed wjazdem do miasteczka jadąc od strony Grybowa. Na miejscu po prawej stronie wygodny i do tego bezpłatny parking. Punktem charakterystycznym jest znajdująca się nad drogą, a niepowtarzalna w tej okolicy, kładka dla pieszych, która jest tuż przed wjazdem pod rezerwat.

Opis

Zwiedzanie rezerwatu warto rozpocząć od podejścia na platformę widokową, która znajduje się w pobliżu. Należy przejść wspomnianą kładką dla pieszych a dalej ścieżka zaprowadzi nas do celu. Bo bardzo krótkim spacerze dochodzimy na punkt widokowy, z którego możemy podziwiać dolinę rzeki Białej.

Panorama Rzeki Białej - punkt widokowy w pobliżu rezerwatu Skamieniałe Miasto
Panorama Rzeki Białej - punkt widokowy w pobliżu rezerwatu Skamieniałe Miasto

Wracamy tą samą drogą do parkingu i wchodzimy na właściwy szlak turystyczny przez rezerwat. Mieści się on w otoczeniu wzniesienia Skała i znajdują się w nim przedziwne formy skalne w formie zwierząt, grzybów czy postaci. W miejscach skupienia skałek tworzą się ciasne labirynty. Teren rezerwatu porośnięty jest lasem.

W rezerwacie Skamieniałe Miasto
W rezerwacie Skamieniałe Miasto

Rezerwat składa się z czterech części a zwiedzając go szlakiem turystycznym mniej lub bardziej świadomie przechodzimy z jednego do następnego. Szlak początkowo wspina się w górę, stopniowo coraz łagodniej by w końcu wyjść na lekko pofalowaną kumulację. Cały czas towarzyszą nam skały lub grupy skał o różnych fantazyjnych kształtach. Nie jest to jednak typowy labirynt skalny w stylu Błędnych Skał czy Szczelińca lecz zgrupowanie wychodni skalnych otoczonych drzewami wśród których wije się szlak. Nie trzeba się między nimi przeciskać i nie grozi nam klaustofobia.

W okolicach szczytu wzniesienia mijamy kilka punktów widokowych z których możemy podziwiać panoramę Ciężkowic.

Panorama Ciężkowic i okolicznych wzgórz z jednego z wielu miejsc widokowych w rezerwacie Skamieniałe Miasto
Panorama Ciężkowic i okolicznych wzgórz z jednego z wielu miejsc widokowych w rezerwacie Skamieniałe Miasto

Szlak nie stanowi pętli także jeżeli chcemy wrócić do punktu wyjścia to trzeba zawrócić – jeżeli zaczniemy stromo schodzić w dół to znak, że najciekawsze mamy już za sobą – o ile chcemy zakończyć wycieczkę na zwiedzaniu rezerwatu. Zdecydowanie ciekawiej jest zejść w dół i połączyć wycieczkę do Skamieniałego Miasta z zobaczeniem Wodospadu Ciężkowice, który znajduje się w pobliżu. Następnie można wrócić tak jak przyszliśmy lub pozornie dłuższą lecz znacznie łatwiejszą drogą przez Ciężkowice. W takim przypadku schodzimy na dół do asfaltowej drogi i przechodzimy przez nią podążając za drogowskazami do wodospadu.

Podsumowanie

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach to doskonała propozycja na stosunkowo łatwą kilkugodzinną wycieczkę. Jak już wcześniej wspomniałem najlepiej nigdzie się nie spieszyć i połączyć odwiedziny Wodospadu Ciężkowice i Skamieniałego Miasta.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Góra Parkowa w Krynicy

Jaworzyna Krynicka

Mofeta imienia Profesora Henryka Świdzińskiego

Ruiny zamku w Rytrze

Wodospad Ciężkowice (Czarownic)

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT