Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Ciekawostki > Sanktuarium w Wambierzycach

Sanktuarium w Wambierzycach

Położenie i dojazd

Sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej położone jest w miejscowości Wambierzyce w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. W miejscu, gdzie w centrum miejscowości zbiegają się drogi, jest parking (płatny), który znajduje się u podnóża sanktuarium. Ciekawostką miejscowości Wambierzyce jest to, że nad każdą drogą dojazdową do rynku znajduje się rzeźbiona kamienna brama.

Jedna z charakterystycznych bram do Wambierzyc
Jedna z charakterystycznych bram do Wambierzyc

Opis

Charakterystyczne schody i front Sanktuarium w Wambierzycach
Charakterystyczne schody i front Sanktuarium w Wambierzycach

Sanktuarium, wzorowane na świątyni Salomona w Jerozolimie, znajduje się na niewielkim wzniesieniu górującym nad rynkiem w Wambierzycach. Wchodzi się do niego po szerokich kamiennych schodach otoczonych rzeźbami. W środku wnętrze bardzo ładne urządzone z umiarkowanym przepychem. Nawę główną otacza galeria z wieloma ołtarzami i freskami sakralnymi. Nie jestem znawcą sztuki sakralnej także oceniać ich nie chcę jednakże niefachowe oko dostrzeże w nich głównie nieco przyciężkawą i siermiężną rękę wiejskiego artysty. Innymi słowy walorami artystycznymi nie grzeszą ale chyba nie do końca o to chodzi.

Jeden z obrazów w Sanktuarium w Wambierzycach
Jeden z obrazów w Sanktuarium w Wambierzycach

Z przykrością należy stwierdzić, że budynek bazyliki jest dość mocno zniszczony i nadal niszczeniu podlega. Przyczyna jest nietrudna do przewidzenia – koszty remontu i utrzymania takiego obiektu są ogromne. Niestety widać to aż w zbyt wielu miejscach – efektowne schody przed wejściem oraz rzeźby kruszeją a na ścianach budynku pojawia się grzyb. Podobno prowadzone są jakieś prace remontowe (np. schodów) ale gołym okiem widać, że jest to niewystarczające.

Godne zobaczenia jest niewielkie wydarzenie, które ma miejsce w sezonie letnim od 21:00 do 21:05 (pięć minut). Otóż na ten czas włączana jest iluminacja sanktuarium, która robi naprawdę spore wrażenie i jeżeli ma się tylko możliwość to warto ją zobaczyć. Jako ciekawostkę należy dodać, że jest to przedwojenne niemieckie podświetlenie, które do tej pory funkcjonuje na oryginalnych podzespołach (w tym żarówkach). Jego niemal zabytkowy charakter jest jednym z powodów, który wymusza tak krótką iluminację kościoła. Drogi powód to niestety koszty. Pobór prądu przez oświetlenie jest tak duży, że braci zakonnych nie stać na dłuższe jego używanie.

Iluminacja Sanktuarium w Wambierzycach. Taki widok można podziwiać latem przez pięć minut dziennie. Codziennie od 21.
Iluminacja Sanktuarium w Wambierzycach. Taki widok można podziwiać latem przez pięć minut dziennie. Codziennie od 21.

Podsumowanie

Ponieważ można łatwo połączyć to z wieloma innymi pobliskimi miejscami, takimi jak Zamek w Ratnie czy też Szopka Wambierzycka oraz pobliskie kapliczki i drogi krzyżowe to Sanktuarium w Wambierzycach staje się interesujące jako element wycieczki.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Błędne Skały w Górach Stołowych

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Ruiny zamku w Ratnie Dolnym

Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy

Sowiogórska Kolej Zębata – wiadukt w Srebrnej Górze

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Szopka w Wambierzycach

Sztolnia kopalni uranu w Kletnie

Twierdza Kłodzka

Twierdza Srebrnogórska

Wiadukt kolejowy w Ratnie Dolnym

Komentarze

Warto tu być, warto się zastanowić nad swoim życiem bo to miejsce jest szczególne.
Basia z Rudnej 2014-07-19 20:59:59

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT