Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Skanseny, muzea, ekspozycje > Muzeum kolejnictwa w Kościerzynie – Skansen „Parowozownia Kościerzyna”

Muzeum kolejnictwa w Kościerzynie – Skansen „Parowozownia Kościerzyna”

Dojazd

Muzeum znajduje się w miejscowości Kościerzyna w pobliżu dworca kolejowego (dokładnie za dworcem). Aby dojechać samochodem najlepiej – w okolicy centrum Kościerzyny – znaleźć drogę wojewódzką numer 221 (kierunek Gdańsk). Z niej należy skręcić w ulicę Towarową. Skansen mieści się pod numerem 7. Uwaga! W pobliżu znajdują się dwie (!) ulice Towarowe – przynajmniej tak wynika z mapy. Nas interesuje ta, która łączy się bezpośrednio z DW 221. Wspomniana droga wojewódzka zmienia w tym miejscu nazwę z Kolejowej na Przemysłową.

Przed muzeum znajduje się niewielki parking, na którym można znaleźć ogromne ilości błota i wielkie kałuże. Wskazana umiejętność latania. Ale przynajmniej jest bezpłatny.

Zwiedzanie muzeum jest płatne (niezbyt drogo) i odbywa się indywidualnie bez przewodnika (i chyba dobrze).

Opis

Skansen „Parowozownia Kościerzyna” - eksponaty
Skansen „Parowozownia Kościerzyna” - eksponaty

W Muzeum – skansenie kolejnictwa w Kościerzynie można zobaczyć, zgromadzone pod gołym niebem oraz w dawnej parowozowni, lokomotywy i wagony służące w różnych latach głównie na liniach Polskich Kolei Państwowych.

Główna część ekspozycji to duża kolekcja, wycofanych ze służby lokomotyw parowych. Ponadto możemy oglądać kilka rodzajów lokomotyw spalinowych oraz elektrycznych lecz są one w mniejszości. Uzupełnieniem kolekcji są wagony kolejowe z różnych okresów czasu jednakże, gdy tam byliśmy, robiły za plan filmowy i przez to były niedostępne.

Część eksponatów znajduje się w nieczynnej parowozowni, w której możemy również zobaczyć maszyny będące jej wyposażeniem.

Skansen „Parowozownia Kościerzyna” - eksponaty
Skansen „Parowozownia Kościerzyna” - eksponaty

Zdecydowana większość wystawionych parowozów posiada czytelne tabliczki z danymi technicznymi i przebiegiem służby zarówno konkretnego, właśnie oglądanego egzemplarza, jak i danego modelu lokomotywy. Nieco uboższe są informacje na temat wagonów.

Swoistego rodzaju uzupełnieniem jest widok jaki, będąc w skansenie, można zobaczyć przez płot, w części niedostępnej dla zwiedzających. Rozciąga się tam bowiem cmentarzysko straszliwie skorodowanych parowozów. Dość przykry jest to widok ale jednocześnie będący doskonałym dopełnieniem tego co właśnie widzimy. Można stwierdzić, że właśnie za tym płotem rozkłada się PKP. Szkoda tylko, że niszczeją piękne maszyny, które mogłyby – chociaż w niewielkiej części – jeździć na trasach turystycznych, a pozostałe zimne parowozy mogłyby uświetniać – chociażby znajdujące się za płotem – muzeum.

Widok za płotem muzeum kolejnictwa w Kościerzynie
Widok za płotem muzeum kolejnictwa w Kościerzynie

Ogólnie skansen kolejnictwa w Kościerzynie i jego eksponaty są w dość opłakanym stanie. Eksponaty niszczeją a możliwe też, że – wprawdzie w niewielkim stopniu – bywają rozszabrowywane. Muzeum należy do PKP. Trudno oceniać czy pod innym kierownictwem miałoby się lepiej jednakże patrząc na to, co się dzieje u „narodowego przewoźnika” można chyba stwierdzić, że każdy inny zarząd może być jedynie lepszy.

Podsumowanie

Zwiedzając muzeum krótko przed sezonem mieliśmy zagwarantowany spokój i bezstresowe poruszanie się po całym terenie. Jedynie można mieć pecha i trafić na wściekle rozwrzeszczaną wycieczkę szkolną. W takiej sytuacji trzeba najlepiej przeczekać bo nikt nas z terenu nie wygania i nie mierzy nam czasu.

Jak już wspomniałem wcześniej skansen jest w dość kiepskim stanie – dlatego polecam odwiedzenie go zanim jeszcze jest co oglądać a zgromadzone eksponaty nie trafiły na złom.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Dąb Świętopełk

Dom do góry nogami w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT