Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Skanseny, muzea, ekspozycje > Okręt muzeum ORP Błyskawica

Okręt muzeum ORP Błyskawica

Dojście

Omówione jest w artykule zbiorczym Skwer Kościuszki i Molo Południowe w Gdyni.

Terminy zwiedzania

Ważna informacja dotycząca terminów zwiedzania okrętu muzeum Błyskawica. W wielu materiałach, zarówno papierowych, jak i w Internecie, znajduje się informacja, że okręt można zwiedzać od 1 maja do końca sierpnia lub września. Otóż Błyskawica jest dostępna do zwiedzania przez majowy „długi weekend” a następnie dopiero od około połowy czerwca. Do kiedy trudno jest mi określić (na pewno przez wakacje). Informacje te sprawdziłem osobiście (stan na 2009 rok). Dlatego jeżeli chcemy zwiedzić okręt poza miesiącami wakacyjnymi to najlepiej wcześniej zadzwonić gdyż nawet informacja na stronie Muzeum Morskiego w Gdyni może nie odpowiadać prawdzie, o czym w ostatniej chwili przekonuje się wiele, także zorganizowanych, wycieczek. Podobnie rzecz się ma w przypadku zacumowanego obok Daru Pomorza.

Niszczyciel ORP Błyskawica
Niszczyciel ORP Błyskawica

Opis

ORP Błyskawica to zasłużony i odznaczony niszczyciel z czasów drugiej wojny światowej obecnie będący pływającym muzeum. Zobaczyć z bliska a często nawet dotknąć można niemal cały pokład okrętu, różne rodzaje uzbrojenia w tym artylerię pokładową, uzbrojenie przeciwlotnicze, miny morskie, bomby głębinowe i torpedy – wszystko na stanowiskach bojowych i w pełni dostępne dla zwiedzających. Wewnątrz okrętu można zobaczyć pomieszczenia załogi i bardzo interesującą maszynownie ze wszystkimi systemami napędowymi: zaglądamy między innymi do wnętrza kotła, oglądamy turbiny napędowe i przekładnie. W części pomieszczeń pod pokładem znajduje się wystawa modeli okrętów i pamiątek z czasów drugiej wojny światowej oraz tablice informacyjne omawiające historię okrętu i działań wojennych na morzu.

Niszczyciel ORP Błyskawica
Niszczyciel ORP Błyskawica

Podsumowanie

Miejsce bardzo interesujące nie tylko dla miłośników historii czy militariów. Godne uwagi zwłaszcza w połączeniu z innym atrakcjami okolic Skweru Kościuszki w Gdyni.

 

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Akwarium i Muzeum Morskie w Gdyni

Fokarium w Helu

Skwer Kościuszki i Molo Południowe w Gdyni

Statek muzeum Dar Pomorza

Komentarze

ile czasu sie to zwiedza??
zwiedzajacy 2012-03-28 15:38:41

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT