Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Ciekawostki > Leśny Park Niespodzianek

Leśny Park Niespodzianek

Co to jest?

Leśny Park Niespodzianek to połączenie rezerwatu przyrody, ogrodu zoologicznego i naturalnego lasu. Na ogrodzonym, bardzo dużym terenie, położonym na zboczu góry Równica można zobaczyć wiele zwierząt żyjących w warunkach zbliżonych do naturalnych.

... jak na przykład ta sarenka
... jak na przykład ta sarenka

Jak dojechać

„Park” mieści się u Ustroniu Zawodziu przy ul. Zdrojowej 16. Do samego Ustronia dojechać jest bardzo łatwo – od strony Katowic prowadzi dwupasmowa droga, która choć nie grzeszy idealną nawierzchnią i bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, to na pewno bezproblemowo doprowadzi nas do celu. Odnalezienie Parku w Ustroniu też nie jest trudne pod warunkiem, że nie przeoczymy żadnego drogowskazu, gdyż kilka razy będziemy zmieniać kierunek jazdy. Ale po kolei:

Pierwsze skrzyżowanie ze światłami za miejscowością Skoczów (około 10 kilometrów) to miejsce gdzie musimy zjechać z głównej drogi. Skręcamy w lewo – oznaczone Ustroń Centrum oraz „Leśny Park Niespodzianek” (tutaj niestety słabo widoczny). Jedziemy tak długo główną drogą aż dojedziemy do ronda. Na nim skręcamy w prawo (czyli pierwszy zjazd). Kawałek później dojeżdżamy do następnego ronda, na którym skręcamy w lewo (czyli trzeci zjazd) – oznaczone „Zawodzie”. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, następnie most na Wiśle i potem stromo pod górę. Gdy już droga idzie bardzie płasko dojeżdżamy do skrzyżowania – po lewej mamy Śląski Szpital Reumatologiczny, natomiast skręcamy w prawo trzymając się głównej drogi. Cały czas mijamy, charakterystyczne dla Ustronia „piramidy” - czyli domy wczasowe o kształcie, którego łatwo się domyślić. Musimy uważać ponieważ jedna z dróg prowadzących w lewo pod górę prowadzi do Parku a jedynie pomóc w jej znalezieniu może drogowskaz. Po kilkuset metrów stromego podjazdu dojeżdżamy do parku. Zatrzymać się można w okolicach bramy na miejscach postojowych przy drodze lub, jeśli nie będzie miejsca, to około 100 metrów dalej na dużym placu robiącym za parking (bezpłatny).

Zwiedzanie

Sympatyczny duszek przy wejściu. Ten jest sztuczny lecz tuż za rogiem są prawdziwe...
Sympatyczny "duszek" przy wejściu. Ten jest sztuczny lecz tuż za rogiem są prawdziwe...

Jak już wspomniałem „Park” stanowi połączenie ogrodu zoologicznego, rezerwatu i naturalnego lasu. Zajmuje spory obszar na stoku góry Równica. Większość zwierząt znajdujących się w nim, żyje z jednej strony w stanie półdzikim a równocześnie są całkowicie oswojone z obecnością ludzi – ignorują ich i dają się podejść bardzo blisko a nawet dają się głaskać i karmić. Aby zobaczyć wszystkie „cuda natury” i nie tylko trzeba poświęcić co najmniej kilka godzin a nawet założyć, że spędzi się w Parku cały dzień wędrując cienistymi alejkami i mijając na wyciągnięcie ręki sarny, muflony, jelenie i wiele innych zwierząt nie oddzielonych od nas żadnymi kratami. Oczywiście nie wszystkie zwierzęta mogą spacerować wśród ludzi i nie musimy się obawiać spotkania np. dzika na wolności. Wspomnianego dzika jego kolegę żubra i wiele innych niebezpiecznych okazów też spotkamy za dyskretną siatką. Zresztą nie ma przecież nic sympatyczniejszego jak gromadka warchlaków.

Czy nie są słodkie?
Czy nie są słodkie?

Do tego ogromną atrakcją jest pokaz lotów i karmienia ptaków drapieżnych. Orły, sokoły i jastrzębie szybują ponad publicznością i zawsze wiedzą gdzie czeka na nie wyciągnięte ramie sokolnika i smakowity kąsek. Czas najbliższego karmienia pokazuje zegar przy wejściu natomiast w porze letniej odbywają się one każdego dnia o 11, 14 i 16. Ponadto na terenie parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, bażanciarnia oraz alejka bajek, na której stoją budki z ruchomymi kukiełkami „opowiadające” bajki. Jest ich całkiem sporo i jeżeli nasze maleństwo lubi słuchać bajek to będzie miało co robić przez kilka godzin. Natomiast siły możemy zregenerować w punkcie małej gastronomii.

Karmienie ptaków drapieżnych
Karmienie ptaków drapieżnych
Karmienie ptaków drapieżnych
Karmienie ptaków drapieżnych
Karmienie ptaków drapieżnych
Karmienie ptaków drapieżnych
 

Park jest czynny od 9 do 18 od kwietnia do października (w okresie wakacji można przebywać na jego terenie do zachodu słońca) a od listopada do marca od 9 do 16. Po wykupieniu biletu wstępu można przebywać na terenie parku do woli i nie ponosi się z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat (za wyjątkiem punktów małej gastronomii ale to chyba oczywiste).

Liczne tablice na terenie parku - jak ta powyższa - pozwalają zapoznać się z wieloma informacjami nie tylko na temat żyjących tu zwierząt.
Liczne tablice na terenie parku - jak ta powyższa - pozwalają zapoznać się z wieloma informacjami nie tylko na temat żyjących tu zwierząt.

Podsumowanie

Leśny park niespodzianek to niesamowite miejsce gdzie człowiek może znaleźć się, bliżej niż na wyciągnięcie ręki, z cudami natury. Jet to niesamowite miejsce gdzie można spędzić wiele cudownych chwil. Warto dodać, że okolica parku to piękne i spokojne góry z jednej strony, a z drugiej strony kurorty i uzdrowiska takie jak Ustroń i Wisła także każdy znajdzie tu coś dla siebie.

A zwierzaki towarzyszą aż do bramy...
A zwierzaki towarzyszą aż do bramy...

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Cieszyn: Wieża Piastowska, Rotunda i Studnia Trzech Braci

Wiadukt kolejowy w Wiśle Głębcach

Komentarze

w artykule był błąd już jest poprawiony miało być 9 - 16
JJ 2013-03-14 13:31:50

Nie bardzo rozumię. Od listopada do marca Park jest czynny od 19.00 do 16.00. Czyżby chodzło o zwiedzanie nocne?
marko 2012-12-26 22:08:30

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT