Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Latarnia morska Stilo

Dojazd i dojście

Dojazd samochodem z trasy Lębork – Łeba. Jadąc od strony Lęborka należy skręcić w prawo w miejscowości Stęknica (kierunek Łebieniec, Szczenurze, Sarbsk, Ulinia). Od strony Łeby najlepiej zaraz na wyjazdowym rondzie z miasteczka skręcić w lewo w kierunku Nowęcina. Drogi spotykają się w miejscowości Szczenurze – jadąc od strony Łeby skręcamy tam w lewo, od strony Lęborka po prostu przejeżdżamy przez wioskę trzymając się głównej drogi.

Kawałek za Ulinią należy skręcić w lewo – drogowskazy na Stilo i Sasino. Kolejna zmiana kierunku jazdy to Wspomniane Sasino, gdzie znów skręcamy w lewo zjeżdżając z głównej drogi. Odtąd już prostą (chociaż krętą) drogą dojedziemy do latarni.

Parkujemy dość niewygodnie ale bezpiecznie na poboczu drogi. Od tego miejsca jest jeszcze kilkaset metrów do przejścia piechotą najpierw krótki odcinek drogą a następnie w prawo przez wydmy porośnięte nadmorskim lasem. Pierwsze musimy sforsować niewielką górkę, potem lekko w dół i już widzimy górującą nad nami latarnię.

Latarnia morska Stilo w całej okazałości.
Latarnia morska Stilo w całej okazałości.

Zwiedzanie

Aby wejść na latarnię trzeba kupić bilet (niezbyt drogi). Istotną informacją jest fakt, że latarnia morska Stilo czynna jest dość krótko – do godziny 16 a najpóźniej można wejść kilkanaście minut wcześniej.

Na szczyt wchodzimy po długich i krętych schodach. Taras na szczycie latarni to nie tylko niesamowity widok ale też niesamowity podmuch wiatru. Jak już się do niego przyzwyczaimy to możemy skupić się na podziwianiu krajobrazu. A jest co oglądać. Widzimy Łebę, jeziora Łebsko i Sarbsko (bliżej), olbrzymią przestrzeń pokrytą nadmorskimi lasami, spośród których gdzieniegdzie wystają białe wydmy. No i oczywiście morze.

Widok z latarni morskiej Stilo. Po lewej widoczne Jezioro Sarbsko, dalej Jezioro Łebsko (na horyzoncie). Po prawej Morze Bałtyckie
Widok z latarni morskiej Stilo. Po lewej widoczne Jezioro Sarbsko, dalej Jezioro Łebsko (na horyzoncie). Po prawej Morze Bałtyckie

Podsumowanie

Dobry docelowy punkt spokojnej wycieczki.

 

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Dąb Świętopełk

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Komentarze

Jakie schody prowadzą na ta latarnie ( betonowe czy z takiej kraty)? Bo mam lęk wysokości i nie lubię wchodzić schodami w których widać co jest na dole, proszę o szybką odpowiedź
Turystka 2017-06-20 18:07:19

Latarnia piękna, widok też. Polecam dorsza w pierwszym barze od wjazdu,PRZEPYSZNY.
Marek 2014-08-30 22:03:20

Witam Czy znacie dokładny adres latarni ? W jakich godzinach jest czynna wiem że do 16 ale od której ? Z góry dziekuje
Asia 2014-07-09 12:48:01

na tej latarni było odjazdowo
Małgorzata Mitrenga 2013-06-15 12:54:44

Ja też tam byłem i mocno się dziwiłem ( jaki piękny widok )
polowek 2011-06-23 13:58:43

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT