Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Pod ziemią > Kopalnia złota w Złotym Stoku

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Dojazd i dojście

Miasteczko Złoty Stok znajduje się przy drodze numer 46 Kłodzko – Nysa. Droga dojazdowa do kopalni odchodzi bezpośrednio od głównej drogi (w prawo jadąc od Kłodzka) i jest oznakowane reklamami. Kopalnia ma sporo parkingów w kilku miejscach (bezpłatne dla samochodów osobowych) także ze znalezieniem miejsca nie powinno być problemu. Nawet gdy prowadzi się autobus. W bezpośrednim otoczeniu parkingów znajdują się ściany starych kamieniołomów – raj dla poszukiwaczy minerałów lub po prostu ciekawych kamieni.

Ustawiona jako reklama przed wejściem dawna kolejka podziemna w Kopalni Złota w Złotym Stoku
Ustawiona jako reklama przed wejściem dawna kolejka podziemna w Kopalni Złota w Złotym Stoku

Opis

Kopalnia w Złotym Stoku jest dawną kopalnią złota a w późniejszym okresie arsenu nieczynną od kilkudziesięciu lat. Obecnie jest całkowicie przystosowana do masowego ruchu turystycznego wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami - czyli tłumy ludzi, sprzedaż gadżetów, kolejki. Z tego też względu warto przeznaczyć sobie dłuższy okres czasu na zwiedzanie. Warto przeznaczyć sobie więcej czasu na oczekiwanie na wejście - obsługa stara się w miarę mądrze dobierać grupy - jeżeli chce się mieć spokój przy zwiedzaniu i móc bez przeszkód wysłuchać przewodnika warto zaczekać na grupę złożoną wyłącznie z osób dorosłych. Podobnie grupy dzieci czy też wycieczki wchodzą oddzielnie i z odpowiednią opieką.

Zwiedzanie

Zwiedzanie kopalni składa się z dwóch etapów, na które niezależnie kupuje się bilety i niezależnie się czeka. Jeden etap to zwiedzanie na piechotę a drugi to wycieczka łodzią. Jak na zwiedzanie na piechotę można przyjechać w ciemno i założyć, że się wejdzie w rozsądnym czasie tak na zwiedzanie łodzią trzeba się umawiać z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem (ale nie warto – szczegóły w dalszej części artykułu).

Fragment chodnika i wagonik - fragment ekspozycji w Kopalni złota w Złotym Stoku
Fragment chodnika i wagonik - fragment ekspozycji w Kopalni złota w Złotym Stoku

Etap 1 zwiedzania – na piechotę

Najbardziej atrakcyjny i szczerze godny polecenia etap. Zwiedza się sporą część kopalni, podziemne wyrobiska ale także wiele podziemnych ekspozycji – między innymi: wystawę narzędzi, laboratorium alchemika, można zobaczyć górę niekoniecznie złota (ale tak wygląda) czy spróbować podnieść sztabkę. Bardzo ciekawym pomysłem jest podziemna ekspozycja tabliczek z ostrzeżeniami. Po długim spacerze podziemiami wychodzimy na zewnątrz i przechodzimy do innego wejścia do podziemi.

Dalsza część podziemnej ekspozycji tabliczek z ostrzeżeniami w Kopalni złota w Złotym Stoku
Dalsza część podziemnej ekspozycji tabliczek z ostrzeżeniami w Kopalni złota w Złotym Stoku

W tym miejscu przewodnik zrobił troszeczkę niesympatyczny numer. Nie poprowadził grupy bezpośrednio do drugiego wejścia tylko naokoło i pod ekstra górę (co jest troszeczkę niewygodne w upalny dzień, gdy wszyscy są poubierani bo w podziemiach jest zimno) aby zareklamować park linowy. Ale niech im będzie muszą mieć z czego żyć więc można to wybaczyć. Zwłaszcza, że przechodzi się pod całkiem ciekawą ścianą skalną dawnego kamieniołomu.

Ściana kamieniołomu w pobliżu Kopalni złota w Złotym Stoku, na której się znajduje - według słów przewodnika - największy w Polsce park linowy
Ściana kamieniołomu w pobliżu Kopalni złota w Złotym Stoku, na której się znajduje - według słów przewodnika - największy w Polsce park linowy

Po wejściu do kopalni drugim wejściem schodzi się schodami szybem dość głęboko pod ziemię. Po zejściu przechodzi się kawałek krótkim korytarzykiem by stanąć przed czymś co na pewno znalazłoby się na liście 7 cudów Kotliny Kłodzkiej gdyby takowa istniała. Przed naszymi oczami ukazuje się podziemny wodospad w pełnej krasie.

Po nacieszeniu się tym niecodziennym widokiem kierujemy się w stronę wyjścia. Do niedawna była konieczna ponowna wspinaczka szybem po schodach jednakże od kilku lat na powierzchnię powraca się podziemną kolejką co stanowi dodatkową niewątpliwą atrakcję kopalni.

Podziemna kolejka w w Kopalni Złota w Złotym Stoku
Podziemna kolejka w w Kopalni Złota w Złotym Stoku

Etap 2 zwiedzania - łodzią

Szczerze mówiąc był to ogromny zawód. Bilety są drogie, trzeba umawiać się z wyprzedzeniem a wrażenia mocno nieciekawe. Wsiada się do łodzi, przepływa kawałek podziemnym korytarzem i wraca. Totalnie nic ciekawego zwłaszcza jeżeli porównać to ze zwiedzaniem łodzią podziemi w Walimiu – kompleksu Włodarz. Do tego ogromny niesmak pozostawia, że ambicją przewodników jest upchnięcie jak największej liczby ludzi do łodzi – z czym wcale się nie kryją i traktują to jako dobry żart. Zwiedzającym jednakże jest mniej do śmiechu jeżeli muszą cisnąc się jak sardynki w puszce. O podziwianiu podziemi nie ma w ogóle o czym mówić. Zresztą i tak nie ma co podziwiać więc teoretycznie nie ma problemu (tylko za co się w takim razie płaci?).

Zalany chodnik i światełko w tunelu - podczas zwiedzania łodzią Kopalni Złota w Złotym Stoku
Zalany chodnik i światełko w tunelu - podczas zwiedzania łodzią Kopalni Złota w Złotym Stoku

Podsumowanie

Powinno się chyba napisać „mam mieszane uczucia” ale uczucia są jednoznaczne: konkretnie jednoznacznie pozytywnie jeżeli chodzi o pierwszą część zwiedzania i jednoznacznie negatywne jeżeli chodzi o część drugą. Krótko mówiąc kopalnia jest szczerze warta polecenia, warta nawet dłuższego wyjazdu celem zwiedzenia. Tylko szkoda czasu i pieniędzy na zwiedzanie łodzią. Widząc reklamy wydaje się to niewątpliwą atrakcją a tymczasem nie jest to nic godnego uwagi.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy

Sowiogórska Kolej Zębata – wiadukt w Srebrnej Górze

Sztolnia kopalni uranu w Kletnie

Twierdza Kłodzka

Twierdza Srebrnogórska

Komentarze

faine mieisce
wszysko 2011-06-20 12:44:38

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT