Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Pod ziemią > Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Dojazd

Kopalnia znajduje się w miejscowości Nowa Ruda w niewielkiej odległości od drogi łączącej Kudowę Zdrój z Wałbrzychem. Od drogi prowadzą drogowskazy. Na miejscu bezpłatny parking.

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie
Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Zwiedzanie

Kopalnię zwiedza się z przewodnikiem i lampami górniczymi. Zobaczyć można jak wygląda praca górników – dawniej, ale i całkiem współcześnie gdyż kopalnię zamknięto kilka lat temu. Można powiedzieć, że jest to kompletna współczesna kopalnia udostępniona do zwiedzania wraz z całym wyposażeniem. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka kolejką górniczą podziemnymi tunelami. Ponadto w budynkach naziemnych znajduje się wystawa minerałów. Można również zobaczyć naziemną część kopalni.

Coś więcej?

Kopalnię, jak i pozostałe w okolicach Wałbrzycha, zamknięto w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Co ważne w niej nadal jest węgiel i to najlepszej jakości: antracyt w ilościach nie tylko pozwalających na opłacalne wydobycie ale wręcz wystarczającej na wiele lat. Jednakże – jak to w Polsce – jaśnie państwo na posadach stwierdzili, że się nie opłaca. Tym to sposobem tą i wiele innych kopalni zamknięto.

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie
Kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Podsumowanie

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich będących w okolicy. Bardzo ciekawe miejsce do zwiedzania a jednocześnie kawał naszej najnowszej historii w pigułce.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Błędne Skały w Górach Stołowych

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Ruiny zamku w Ratnie Dolnym

Sanktuarium w Wambierzycach

Sowiogórska Kolej Zębata - wiadukt na Srebrnej Przełęczy

Sowiogórska Kolej Zębata – wiadukt w Srebrnej Górze

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Szopka w Wambierzycach

Sztolnia kopalni uranu w Kletnie

Twierdza Kłodzka

Twierdza Srebrnogórska

Wiadukt kolejowy w Ratnie Dolnym

Komentarze

Jaśnie państwo na posadach stwierdziło, że się nie opłaca jak spojrzało w listę płac górników a z góry przyszedł komunikat, że składki nie wpływają a emerytury muszą być...
Syn górnika 2013-08-27 00:11:56

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT