Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Góry > Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka

Tytułem wstępu

Jesteśmy sobie w Krynicy (Górskiej żeby nie było wątpliwości). Pijalnię, deptak, park zdrojowy znamy już na pamięć. Na Górze Parkowej też byliśmy. Bardzo blisko nas znajduje się miejsce warte uwagi jakim jest Jaworzyna Krynicka.

Dojazd

Z centrum Krynicy kierujemy się w stronę Muszyny główną ulicą (Kraszewskiego). Trzeba uważać aby nie przeoczyć skrętu – najpierw po prawej stronie mijamy pogotowie ratunkowe a chwilę później skręcamy w prawo w dość główną drogę (Czarny Potok). Na skrzyżowaniu wisi kilka reklam domów wczasowych i gdzieś między nimi reklama kolejki. Odtąd nie da się pobłądzić – trzymamy się cały czas głównej drogi aż dojedziemy do dolnej stacji kolei linowej. Na miejscu duży parking (oczywiście płatny) znajdujący się u stóp kolejki linowej na Jaworzynę Krynicką.

Opis

Na szczyt Jaworzyny Krynickiej wyjeżdżamy wygodnymi sześcioosobowymi wagonikami. Jazda trwa dość długo co pozwala delektować się zarówno jazdą jak i panoramą Beskidu Sądeckiego, która z każdą chwilą szerzej rozpościera się przed naszymi oczami.

Kolejka Linowa na Jaworzynę Krynicką
Kolejka Linowa na Jaworzynę Krynicką

Szczyt góry jest przesiąknięty komercją, jak to zresztą w takich miejscach lubi bywać. Do wyboru do koloru knajpki, lody, gofry, mydło i powidło. Nieco poniżej szczytu znajduje się schronisko górskie, które powstało wiele lat przed wybudowaniem kolejki a szczyt był osiągalny dopiero po kilkugodzinnej wędrówce. W tej chwili – z wiadomych względów – utraciło swój charakter. Nie zawsze bywa też otwarte.

Góra jest o tyle interesująca, że pozwala podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Stanowi też punkt wypadowy na dłuższe górskie wędrówki. Stąd można w jeden lub dwa dni spokojnej wędrówki z plecakiem przejść głównym pasmem Beskidu Sądeckiego do Piwnicznej.

Widok z Jaworzyny Krynickiej
Widok z Jaworzyny Krynickiej

Podsumowanie

Przyjemnie jedzie się kolejką i każde dziecko w wieku od lat 2 do 102 :) to lubi. Panorama okolicznych gór widziana ze szczytu jest zdecydowanie warta zobaczenia. Minusem – przynajmniej jak dla mnie – jest komercjalizacja szczytu ale trzeba nauczyć się z tym żyć. Jest to normalne jeżeli jakieś ciekawe miejsce staje się łatwo dostępne. No chyba, że ktoś to lubi a takich ludzi jest chyba sporo gdyż nawet przed sezonem tamtejsze knajpki zdecydowanie nie świeciły pustkami.

 

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Góra Parkowa w Krynicy

Mofeta imienia Profesora Henryka Świdzińskiego

Ruiny zamku w Muszynie

Ruiny zamku w Rytrze

Skamieniałe Miasto - Rezerwat skalny w Ciężkowicach

Wodospad Ciężkowice (Czarownic)

Komentarze

nie rozumiem co masz na mysli piszac o \\\\\"komercjalizacji szczytu\\\\\". Kolejka w zalozeniu powstala by zawiezc na szczyt turystow ktorzy nie widza uroku zdobycia go o wlasnych silach. Szukanie ciszy i spokoju na szczycie do ktorego jest dojazd kolejka to jak szukanie zony w dyskotece. Zapraszam autora do zwiedzania beskidow pieszo.
abc 2013-12-18 10:27:52

witam. Mam pytanie! na jakiej wysokości od ziemie jest kolejka gondolowa? I jakie jest wrażenie jazdy. Chciałabym pojechać nią z 10-letnią córką ale ona ma straszny lęk wysokości. jak myślicie będzie się jej podobała????????? proszę o odpowiedź
Turysta 2013-05-27 18:33:31

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT