Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Fokarium w Helu

Dojazd i dojście

Najpierw trzeba dotrzeć na Hel. Można pociągiem, można statkiem z Gdyni, można też autobusem komunikacji podmiejskiej z Trójmiasta (ciekawe czy naprawdę ma numer 666?).

Jeżeli przypłynęliśmy statkiem to jesteśmy niemal na miejscu – fokarium jest tuż obok portu. Z pociągu musimy przejść kilkaset metrów – można całkowicie zaufać drogowskazom i tak najlepiej zrobić. Jeżeli przyjechaliśmy samochodem (co nie jest najlepszym pomysłem ze względu na chronicznie zakorkowany dojazd) to parkujemy również w pobliżu dworca kolejowego.

Opis

Helskie fokarium to miejsce – jak sama nazwa wskazuje – w którym możemy podziwiać foki. Tutaj trafiają chore czy ranne zwierzęta znalezione na bałtyckich plażach aby w spokoju dojść do zdrowia. Tutaj też się rozmnażają a małe wracają do naturalnego środowiska.

Foki w fokarium w Helu
Foki w fokarium w Helu

Wstęp jest płatny ale bardzo tanio – jak dobrze pamiętam 2 zł. Będąc na miejscu warto zainteresować się kiedy jest najbliższe karmienie połączone z tresurą. Jest to naprawdę bardzo ciekawe widowisko. Warto zwrócić uwagę na oryginalne imiona zwierzątek (ma które zresztą reagują).

Wadą pobyto w trakcie pokazu są tłumy jakie walą wtedy do fokarium. Dlatego warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu i po pokazie zostać trochę dłużej. Tłum szybko topnieje i możemy spokojnie poprzyglądać się baraszkującym zwierzakom.

Karmienie fok połączone z tresurą - fokarium w Helu
Karmienie fok połączone z tresurą - fokarium w Helu

Odwiedziny fokarium można dodatkowo połączyć ze zwiedzaniem tutejszego muzeum morskiego. Wejście do niego odbywa się z terenu fokarium lecz jest dodatkowo płatne.

Ciekawostka - skarbonka w helskim fokarium

Oryginalna skarbonka znajdująca się w helskim fokarium. Trzeba przyznać, że pomysł ciekawy, który sprawia, że wszyscy chętnie wrzucają pieniądze. W przypadku zwykłej skarbonki pewnie by tak nie było. Warto zobaczyć na filmie oryginalny efekt.


Podsumowanie

Dla odwiedzających Hel pozycja obowiązkowa a dla miłośników przyrody gratka nie tylko o charakterze rozrywkowym ale i edukacyjnym.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Akwarium i Muzeum Morskie w Gdyni

Okręt muzeum ORP Błyskawica

Skwer Kościuszki i Molo Południowe w Gdyni

Statek muzeum Dar Pomorza

Komentarze

jest autobus 666
Ewcia z Łodzi 2014-08-25 19:29:11

hehe ten blondyn karmiący foki był bohaterem filmu dokumentalnego o fokarium: http://www.filmweb.pl/film/Nauczanie+pocz%C4%85tkowe-2009-507064 http://merlin.pl/Nauczanie-poczatkowe-w-helskim-fokarium_Marcin-Bortkiewicz/browse/product/2,676567.html
nocny_stroz 2011-06-05 10:54:07

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT