Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Nasze Wycieczki > Rezerwaty przyrody > Dąb Świętopełk

Dąb Świętopełk

Dojazd

Dojazd jest dość skomplikowany ale z pewną dozą ostrożności da się trafić. Z Lęborka kierujemy się drogą numer 214 na Kościerzynę. Gdy na skrzyżowaniu kilka kilometrów za Lęborkiem droga skręca w lewo (drogowskaz Kościerzyna) to my jedziemy prosto drogą numer 212 (kierunek Bytów). Po niecałych dwóch kilometrach należy skręcić w prawo (drogowskaz na Maszewo). Mijamy wioskę Maszewo, następnie drogę odchodzącą w prawo (cały czas trzymać się należy w miarę głównej drogi). W lesie uwaga – gdzieś będzie drogowskaz na nadleśnictwo Krępkowice wskazujący w prawo w las. To droga, w którą należy skręcić. Jeszcze kilka kilometrów przez las, minąć wioskę Krępkowice (we wsi droga skręca w lewo) i jechać tak długo aż przejezdność drogi skończy się w lesie. O drodze można powiedzieć tyle, że nie wymaga napędu 4 x 4. Mniej więcej w miejscu, dokąd da się dojechać znajduje się tablica informacyjna, znak wskazujący drogę do dębu Świętopełk. Od tej pory idziemy ścieżką przez las – trasa jest dobrze oznakowana także pobłądzenie nie grozi (zwłaszcza jak nie pobłądziliśmy do tej pory). Po kilkunastu minutach wędrówki dochodzimy do dębu.

Opis

Dąb Świętopełk jest najstarszym drzewem na Pomorzu a szóstym w Polsce. Jego wiek jest szacowany na około 630 lat. Ma 22 metry wysokości i prawie 8 metrów obwodu. Jest to pomnik przyrody prawem chroniony.

Ciekawostką z dzisiejszego punktu widzenia jest fakt, że w okolicy Świętopełka przeważają znacznie młodsze drzewa a niemal najbliższe otoczenie to pola uprawne. W związku z tym ogromny pień i korona drzewa mocno wyróżnia się z otoczenia. Dąb rośnie na niewielkiej polanie co pozwala łatwo podziwiać jego ogrom.

Podsumowanie

Miłośników natury chyba nie trzeba przekonywać do odwiedzenia Świętopełka. Natomiast wszystkim innym przebywającym w pobliżu można spokojnie polecić wycieczkę przez pola i lasy w odwiedziny dębu. Podany tutaj opis odzwierciedla najwygodniejszą i najszybszą metodę dotarcia do dębu jednakże może być on celem bardzo przyjemnej dłuższej pieszej czy też rowerowej wycieczki.

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Dom do góry nogami w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Latarnia morska Stilo

Muzeum kolejnictwa w Kościerzynie – Skansen „Parowozownia Kościerzyna”

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT