Nagłówek graficznyLogo Nasze Wycieczki

Chybotek

Co to właściwie jest?

Jest to nader osobliwa formacja skalna, czyli po prostu głaz. Jest on o tyle interesujący, że stosunkowo niewielkim wysiłkiem, można go wprawić w ruch – czyli chybotać.

Dojazd i dojście

Najłatwiej dojść od parkingu przy Wodospadzie Szklarki, znajdującego się przy drodze ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry, kilka kilometrów od Szklarskiej Poręby. Parking jest bezpłatny parking (po prawej i lewej stronie drogi), na miejscu również stoiska z pamiątkami. Najbliżej jest z tego parkingu po lewej stronie. Od tego miejsca należy udać się piechotą.

Ruszamy stromo pod górę szlakiem koloru czarnego, mijając skały o interesującym kształcie. Po kilku minutach drogi dochodzimy do rozwidlenia – szlak podąża w prawo trawersując stok, natomiast, aby dojść do „Chybotka” należy iść w lewo bardzo wyraźną ścieżką, oznaczoną jako „szlak rowerowy”. Po krótkiej chwili docieramy do innego szlaku koloru niebieskiego, którym idziemy w prawo. Po przejściu niedługiego odcinka szlak skręca w prawo i po chwili, po lewej stronie spostrzegamy charakterystyczny kształt tej formacji skalnej.

Głaz

Przede wszystkim nie jest w żaden sposób opisany lecz jego kształt jest na tyle charakterystyczny, że – znając zdjęcia – można go rozpoznać bez problemu. Jak już to jest wspomniane we wstępie, głaz można stosunkowo łatwo „chybotać”. Najlepiej wgramolić się na niego i pochodzić po szczycie albo go dobrze złapać za wystającą część i pobujać. Miłej zabawy.

Podsumowanie

Może bez szaleństw ale jako ciekawostkę, będąc w pobliżu, można zobaczyć.

 

Zobacz też inne interesujące miejsca w okolicy:

Kopalnia uranu w Kowarach

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Szklarki

Zakręt Śmierci

Zamek Czocha

Skomentuj

| Home | Miejsca | Kontakt |
© 2009- 2018 PAMIT